Maminka postiženého Milánka Alexandra Bártů: Necítím se jako chudinka

Alexandra Bártů (uprostřed) nemyslí jen na své starosti. Na podzim zorganizovala večer orientálního tance, jehož výtěžek byl věnován africkým dětem., archiv Saphire
Zmíněný projekt je realizovaný v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Jeho partnerem je i Svaz neslyšících a nedoslýchavých reprezentovaný předsedkyní krajské organizace Středočeského kraje paní Dagmar Radilovou. Do projektu se jí podařilo zapojit i Alexandru Bártů, která pečuje o zdravotně postiženého syna.

Jak jste se do situace pečovatelky dostala?
Můj syn Milánek má Aspergerův syndrom. Po obtížném porodu ho dvakrát křísili a měl těžkou novorozeneckou žloutenku. Takže se mu musím hodně věnovat.

Dokonce jste musela využít služeb azylového domu...
Tatínek mých dětí nefungoval a mně po zaplacení nájmu zůstávalo pět set korun na měsíc. S tím se vyjít nedá, a tak jsme skončili v azyláku. V tu chvíli je člověk pro ostatní "fuj" a přitom já se necítila jako chudinka.

Co vám pomáhalo v těžkých chvílích?
Tanec. To je moje berlička. Když tančím, zapomenu na starosti a strasti.

Z čeho je projekt financován?
Peníze se získaly z evropských sociálních fondů v rámci oblasti rovných příležitostí na pracovním trhu a slaďování práce a rodiny.

Jaký je cíl projektu?
Jde o to, podpořit osoby pečující o postiženého člena rodiny tak, aby se mohly realizovat na trhu práce. Aby dostaly příležitost opustit svou izolaci, která je daná náročnou péčí o blízké. A aby současně s tím dokázaly samy sebe finančně zajistit. Jde o projekt v rámci rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce a sladění pracovního a rodinného života.

Na koho je možné se obrátit?
Hlavou projektu je paní doktorka Madejová v Praze. Po prázdninách bude v Berouně pomáhat co-workingové centrum. Vše potřebné zájemci zjistí na webu berounské organizace Svazu neslyšících a nedoslýchavých ČR: www.snn-beroun.ic.cz

Zdroj: http://stredocesky-kraj.5plus2.cz/


Vytisknout