Sociální Fórum pro všechny

Minulý týden proběhlo v Ženevě Sociální Fórum Rady pro lidská práva. Letošní téma bylo: „podpora a plné a rovné užívání všech lidských práv a základních svobod všemi osobami se zdravotním postižením v souvislosti s desátým výročím přijetí Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením.“

Ve Fóru bylo zahrnuto dvanáct zasedání, včetně panelů a kulatých stolů, které sdružovaly dohromady členské státy OSN, agentury OSN a více než 200 zástupců DPO(?) a občanské společnosti. Členové IDA hráli klíčovou roli, ať už jako panelisté, účastníci a moderátoři oficiálních zasedání, stejně jako u devíti doprovodných akcí celého Fóra, které bylo uspořádané v úzké spolupráci s partnery napříč
občanskou společností, státy a agentury OSN.
(Foto)

Fórum zahájil významný panel, jemuž zasedali velvyslanec Jorge Lomónaco, stálý zástupce Mexika a pan Carl Allan Reaich, zástupce stálého představitele a chargé d’affaires Nového Zélandu a zároveň i spolupředsedající zpravodajce sociálního fóra a pan Choi Kyong-Lim, předseda Rady lidských práv, pan Zeid Ra’ad Al Hussein, vysoký komisař OSN pro lidská práva a předseda IDA pan Colin Allen.
(Foto)

Zahajující den pokračoval panelovou diskuzí na téma „Nastavení scény: Od potřeb k právům – od pokroku k výzvám“ moderovanou paní Saowalak Thongkuay z ASEAN fóra postižených. Panelová diskuze se týkala řešení klíčových pokrok po přijetí Úmluvy, včetně úlohy Konference členských států při implementaci, lidskoprávních nezávislých mechanismů a dopadu a očekávání. Panel byl následován dvěma vedlejšími akcemi, na kterých se spolupodílela IDA. Jedna akce se týkala „CRPS: Celosvětová výzva k všeobecní ratifikaci“ a druhá akce byla diskuzí na téma „Média a osoby se zdravotním postižením“.
(Foto)

Oficiální odpolední panel byl na téma „Osoby se zdravotním postižením a lidská rozmanitost: využití rozmanitosti a zvyšování povědomí“, který zahrnoval i video zprávu od pana Peter Ochieng, předsedy Rady mládeže pro globální partnerství pro děti s postižením:
„My jako mládež se zdravotním postižením vyzýváme členské státy, agentury OSN, nevládní organizace na všech úrovních a další zúčastněné strany s cílem upřednostnit začlenění smysluplnou participací mládeže, včetně účasti mládeže se zdravotním postižením ve všech cílech programu udržitelného rozvoje.

„Nemluvte o nás bez nás.““ Tento panel se zaměřil na příspěvky Úmluvy do politik a postupů v souladu s jejími zásadami a ukázal účinné strategie přijaté ke zvyšování povědomí, včetně informací o úloze médií. Panel se zaměřil zejména na dopad využívání rozmanitosti jako strategie advokacie, ale též přinesl konkrétní příklady rozvojové politiky, médií a občanské společnosti ve věci zvyšování povědomí s konkrétními zkušenostmi osob se zdravotním postižením z nedostatečně zastoupených skupin, jakož i usnadnění sdílení informací o dopadu Úmluvy s CESCR výborem.

Následující panel řešil „Přístupnost a nediskriminace: „Nenechte nikoho za sebou““, kterého se zúčastnila i paní Pratima Gurung ze Světové sítě domorodých osob se zdravotním postižením. Panel diskutoval o pokrocích dosažených při přijetí Úmluvy u konkrétní populace a o její roli „nezanechávání za sebou“ tak, jak je stanoveno v SDG. To zahrnovalo i problémy s přístupností a dopadu na život v komunitě, zkušenosti s politikou a nediskriminací, perspektivou domorodých lidí o nediskriminování, diskriminaci na základě věku, vlivu Úmluvy v ad hoc výboru pro starší osoby, alternativou medicínského modelu a přístupností k informačním technologiím.
(Foto)

Druhý den Fóra začal doprovodnou akcí na „Osoby s psychosociálním postižením a jejich práva v rámci Úmluvy“, spoluorganizované Světovou sítí pacientů a přeživších z psychiatrií (?), Africkým fórem zdravotně postižených a Transformujícím společenstvím pro začleňování osob s psychosociálním postižením v Asii, spolu-sponzorovaná Stálou misí Portugalska a Brazílie,s podporou IDA.
(Foto)

První oficiální dopolední panel řešil „Posilování rovnosti a specifická opatření“, identifikující kroky týkající se politiky a osvědčených postupů na odstraňování nerovností a strukturální diskriminace, a to na základě zkušeností z Latinské Ameriky v chudobě, sociální ochraně, bydlení, afirmativních akcí, kvót zaměstnanosti a inkluzivního vzdělávání. Následující panelová diskuze na téma „Smysluplná účast a posílení“ se zaměřila na osvědčené postupy k zapojování osob se zdravotním postižením do společnosti, včetně vytváření politiky a opatření pro posílení postavení osob se zdravotním postižením s cílem zajistit dodržování předpisů a přispět k politice inkluze, včetně podporování a/nebo vlastního rozhodování, politickou participaci a roli CSO (?), regionálních a mezinárodních monitorovacích mechanismů a soudů. V návaznosti na tyto
panely byly další dva doprovodné akce organizovány ve spolupráci s IDA. První akce se týkala „Nedostatečně zastoupených skupin lidí s postižením“ a byla spoluorganizována Africkým fórem zdravotně postižených (ADF), Pacifickým fórem zdravotně postižených (PDF), Světovou federací hluchoslepých, Světovou federací neslyšících, Mezinárodní federací pro rozštěp páteře a hydrocefalus a Mezinárodní federací nedoslýchavých.
(Foto)

Paralelní akce se týkala „Interpretace práva na nezávislý život ve světě: ve věci obecného komentáře k článku 19“ a byla spolupořádána Evropskou sítí pro nezávislý život (ENIL) a IDA.
(Foto)

První ze dvou oficiálních panelů, které byly odpoledne, se týkala „Vytváření rozvoje inkluze“, kde se diskutovalo o postupech a výzvách k provádění SDG (?) skutečnosti pod vedením Úmluvy, v návaznosti na stávající práci a o prezentování případných dalších krocích. Druhý panel řešil „Posilování bilance“, kterého se zúčastnil Geir Jensen, prezident Světové federace neslyšících a kde byly identifikovány další kroky ke zvýšení monitorování lidských práv osob se zdravotním postižením na národní a mezinárodní úrovni, včetně Vysokoúrovňového politického fóra pro udržitelný rozvoj.
(Foto)

Třetí a poslední den fóra začal doprovodnou akcí na „Technickou spolupráci a budování kapacit v monitorování práv osob se zdravotním postižením“ s Africkým fórem zdravotně postižených, Pacifickým fórem zdravotně postižených, Latinskoamerickou sítí nevládních organizací osob se zdravotním postižením a jejich rodin (RIADIS), Evropským fórem zdravotně postižených (EDF) a Arabskou organizací osob se zdravotním postiženým, spolufinancovaná Permanentní misí Thajska a Peru a s podporou Mezinárodního konsorcia zdravotně postižených a rozvoje (IDDC) a IDA.
(Foto)

Ve stejné době probíhala další doprovodná akce na téma „Participace žen se zdravotním postiženým v rozhodovacím procesu, která byla též
spoluorganizována Mezinárodní aliancí zdravotně postižených (IDA) a Mezinárodním konsorciem zdravotně postižených a rozvoje (IDDC), Světovou YWCA (?) a spolufinancované Permanentními misiemi Chile.
(Foto)

Oficiální sekcí byl kulatý stůl na téma „Informující politika“, který prezentoval roli výzkumu a akademické obce při informující politice včetně vyjednávacích procesů Úmluvy a roli občanské společnosti, vliv výzkumu Úmluvy a jeho chápání, příklady genderové problematiky související s informující politikou, stejně jako diskuze o informující mezinárodní politice a příležitostech, výzvách a způsobech, jak jít dopředu. Následující panel na téma „Realizace lidských práv osob se zdravotním postižením“ poskytl konkrétní pokyny o dalších krocích směřujících k realizaci práv osob se zdravotním postižením z hledisek souvisejících s právem a rozvojovou politikou, Agendou 2030 a národní občanskou společností, a to včetně role občanských organizací v zajišťování realizace práv, výzev, příležitostí a očekávání ve věci Úmluvy a SDG (?) implementací.
(Foto)

Následující dva doprovodné akce se konaly odpoledne. Jedna diskutovala o „Směrem k inkluzivnímu vzdělávání dětí se zdravotním postižením“ – ta byla pořádána UNICEF, OHCHR a IDA.
(Foto)

Paralelní doprovodná akce na „Lidská práva a udržitelné rozvojové cíle – monitorování a vzájemné posilování“ byla spoluorganizována Mezinárodní aliancí zdravotně postižených (IDA), Mezinárodním konsorciem zdravotně postižených a rozvoje (IDDC), a Kanceláří vyššího komisaře pro lidská práva (OHCHR) a spolufinancována Permanentními misiemi Kolumbie, Chile, Itálie, Indonésie, Mexika a Slovinska. Během diskuze italský velvyslanec Maurizio Enrico Luigi Serra zdůraznil toto: „Díky ratifikaci Úmluvy, se žáci se zdravotním postižením dostávají
z rodinného života k vzdělání a ke společnosti.“
(Foto)

Odpoledne byl oficiální panel zaměřený na „Implementaci Agendy 2030 v rámci Úmluvy: Budoucnost, kterou chceme“. Tento panel se zaměřoval na roli národních institucí pro lidská práva podporující začleňování práv osob se zdravotním postižením, zvyšující účast v mezinárodním systému lidských práv, dále na rozšíření oblastí práce, navazující na veřejnou politiku a spolupráci s organizacemi osob se zdravotním postižením poskytující technickou podporu, budování kapacit a usnadnění dialogů s vládou, a širokou skálu dalších
tematických a odvětvových oblastí.

Fórum bylo ukončené zasedání „Shrnutí, závěry a ukončení Sociálního Fóra“. Během tohoto panelu, paní Kate Gilmore, náměstek vyššího komisaře pro lidská práva, pan Jorge Lomónaco, stálý zástupce Mexika a spolupředsedající zpravodajce Sociálního Fóra, a pan Carl Allan Reaich, zástupce stálého představitele a chargé d’affaires Nového Zélandu a spolupředsedající zpravodajce Sociálního Fóra dali závěrečné poznámky.
„Jsem pokorná za pozvání k účasti v těchto jednáních a opouštím Ženevu s obnovenou energií, naplněná tipy a novými nápady k prozkoumání, a s novými kamarády v kontaktu v našem celosvětovém boji za rovnost a lidská práva pro osoby se zdravotním postižením“
Lidia Pretorius, Vrchní ředitel Ústavu sociálního rozvoje

Advokacie a zohledňování práv osob se zdravotním postižením, Jižní Afrika
V průběhu celého Fóra, jeho oficiálních zasedání a doprovodných akcí, členové IDA byli aktivní a efektivní v prezentování jejich pohledů a odborných znalostí o právech osob se zdravotním postižením, včetně udržitelného rozvoje a posunu k úplné ratifikaci a provádění Úmluvy. DPO (?) též využili možnosti se osobně setkat s misiemi a agenturami OSN, což ve Fóru znamenalo bilaterální, přímou a hloubkovou diskuzi a zároveň i otevřenou debatu.
Vytisknout