Výměna průkazů OZP v roce 2015

Dne 1.1. 2015 vstoupila v účinnost novela zákona, která upravila výměnu průkazů OZP tak, že nebude probíhat ve správním řízení a bez nového posouzení.

Nový průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P bude velikostně stejný jako občanský průkaz z polykarbonátového materiálu, bude mít různé ochranné prvky a také hmatové symboly pro nevidomé.

Všichni příjemci příspěvku na mobilitu obdrží od svých ÚP doporučený dopis, kde budou vyzváni, aby se přihlásili k výměně průkazu OZP.

U osob, které mají průkaz OZP, ale nepobírají příspěvek na mobilitu, je nezbytné, aby se sami co nejdříve přihlásily k výměně průkazu.

ÚP mají stoprocentní databázi příjemců příspěvku na mobilitu, který je vlastně spojen s průkazem OZP. Pokud však příspěvek na mobilitu není pobírán, tak ÚP negarantuje, že má stoprocentní evidenci držitelů průkazů OZP. Dříve tuto agendu zajišťovaly obce a při předávání dokumentace mohlo dojít ke ztrátě některých podkladů. Pokud nejste příjemci příspěvku na mobilitu a jste držiteli některého z průkazů OZP, doporučuji Vám, abyste se ozvali ÚP s tím, že žádáte o výměnu průkazu. V tomto případě je důležité ozvat se včas a nečekat až na duben. ÚP budou nejprve evidovat žádosti a případně si zjišťovat další údaje o klientech, pokud je budou potřebovat.

Vlastní vydávání nových průkazů bude zahájeno až od 1. dubna 2015.

Průkazy bude tisknout Státní tiskárna cenin, která je také bude distribuovat po jednotlivých ÚP. Protože dosud nejsou uzavřeny všechny dohody mezi MPSV ČR, ÚP ČR a Tiskárnou cenin, nelze zahájit vydávání průkazů dříve. Do té doby však můžete podávat jednotlivé žádosti o výměnu průkazu.

Každý žadatel o výměnu průkazu vyplní fo
rmulář k žádosti o výměnu průkazu OZP na stránkách MPSV:

https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/welcome/forms.jsp;jsessionid=kKsBJvGS3jG7cKBT4Ts5L0K2LVtTzfQdnWQ1vw9dlGXlBk6SXLcW!-1289886938

(formulář je v sekci „Formuláře pro sociální služby a dávky OZP“).

Dotazník je pouze na jednu stránku. Společně s vyplněným formulářem žádosti je nezbytné dodat také fotku velikosti průkazové fotografie (jako na občanský průkaz).

Pokud nejste příjemci příspěvku na mobilitu, je nezbytné prokázat oprávněnost přiznání průkazu OZP. Nejlépe bude, pokud si každý žadatel najde doma rozhodnutí o přiznání průkazu OZP.

Pokud by ÚP ČR nezískal žádný dokument, který stanoví přiznání průkazu OZP, bylo by nutné zahájit správní řízení z moci úřední a žadatel by musel být nově posouzen.

Při předkládání žádosti na ÚP je nezbytné mít s sebou občanský průkaz, nebo další průkaz, který umožňuje ověřit totožnost.

K převzetí průkazu bude každý vyzván dopisem nebo telefonicky ÚP. Při převzetí nového průkazu musí každý zaplatit 30,- Kč správní poplatek. Je důležité s tím počítat.

K převzetí průkazu je nezbytné se dostavit osobně nebo je možné zplnomocnit jinou osobu, ale podpis tohoto zplnomocnění musí být ověřen buď na matrice obcí, nebo notářem. Pokud dojde ke ztrátě průkazu, bude vydán další průkaz, ale již se správním poplatkem 200,- Kč, a to s výjimkou prokázané krádeže průkazu. 

Při procesu výměny průkazu může dojít k těmto situacím:

a) Platnost průkazu končí v průběhu roku 2015, ale hodnocení zdravotního stavu platí i po roce 2015. V takovém případě bude provedena automatická výměna průkazu na základě žádosti.

b) Platnost průkazu OZP končí v průběhu roku 2015 a současně končí i doba platnosti posouzení zdravotního stavu v průběhu roku 2015. Výměna bude provedena na základě nového posouzení zdravotního stavu a ve správním řízením.

c) Pokud platnost průkazu a hodnocení zdravotního stavu končí dnem 31. 12. 2014, bude do doby zahájení vydávání nových stálých průkazů OZP od 1. 4. 2015 nadále Úřad práce ČR vydávat dočasné průkazy OZP tak, jako doposud. Platná legislativa umožňuje vydávání dočasných průkazů OZP do 31. 12. 2015 a do tohoto data tyto průkazy také platí a lze na jejich základě zcela legitimně využívat benefity, vyplývající z držitelství průkazů OZP. Upřesnění této informace jsme obdrželi od GŘ ÚP. Všechny další informace, které byly uvedeny v informaci č. 95/2014, jsou v pořádku.

Vážení přátelé, nemá smysl, abychom hned od začátku roku podávali žádosti o výměnu průkazu. Formulář žádosti o výměnu průkazu ještě na portálu MPSV ČR není, bude ke stažení až 2. 1. 2015. Prosím Vás, abyste tuto informaci šířili dál a dál.

Zdroj: NRZP ČR (redakčně upraveno)


Doplnění:

Často se na nás obracíte s dotazem, že Úřady práce požadují v rámci žádosti o výměnu průkazu OZP zprávu od ošetřujícího lékaře. To ve formuláři není takto uvedeno. Pouze se vyžaduje informace o spojení na ošetřujícího lékaře.

Dále často uvádíte, že ÚP požadují rozhodnutí o mimořádných výhodách, které bylo před rokem 2011 vydáváno v rámci přiznávání průkazů TP, ZTP nebo ZTP/P.

GŘ ÚP ČR nám vysvětlilo jejich postoj následovně:

Nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením trvá po dobu, na kterou byly přiznány mimořádné výhody, není-li dále stanoveno jinak; stanovením doby platnosti průkazu osoby se zdravotním postižením jako veřejné listiny není trvání nároku na tento průkaz dotčeno.

Nelze-li prokázat dobu, na kterou byly přiznány mimořádné výhody, nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením trvá po dobu platnosti průkazu mimořádných výhod.

To znamená, že držitel platného průkazu mimořádných výhod má nárok na vydání průkazu OZP, jehož platnost odpovídá platnosti posudku zdravotního stavu k mimořádným výhodám. Pokud však nelze zjistit platnost posudku (není spisová dokumentace a ani klient nemá k dispozici rozhodnutí), tak nárok na průkaz OZP trvá po dobu, která je uvedena na průkazu mimořádných výhod.

Při předávání celé agendy z obcí s rozšířenou působností na Úřady práce často došlo k tomu, že agenda nebyla z různých důvodů předána kompletní. Proto se stává, že ÚP nemají k dispozici rozhodnutí o přiznání mimořádných výhod trvale.

V takovém případě tudíž průkaz OZP platí pouze po dobu, která je uvedena na průkazu. Při skončení platnosti doby průkazů pak bude muset být provedeno nové posouzení.

V případě, že ÚP má k dispozici rozhodnutí o přiznání mimořádných výhod na dobu trvalou, tak bude nový průkaz OZP vydán s platností na dobu 10 let a po 10 letech bude vydán opět nový průkaz, a to bez posuzování zdravotního stavu držitele průkazu. To znamená, že ti lidé, kteří doloží, že mají vydán průkaz trvale, nebudou v budoucnu chodit již na přezkum

Václav Krása, NRZP

Vytisknout