Zdravotně postižení – příspěvek na péči. Jak dál?

Semináře se zúčastnili zástupci všech institucí, které se podílejí na procesu posuzování, přiznávání a výplaty příspěvku na péči – ředitel odboru sociálních služeb MPSV, ředitel odboru posudkové činnosti MPSV, vedoucí oddělení osob se zdravotním postižením generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Dále se zúčastnili zástupci organizací osob se zdravotním postižením – Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, Sdružení zdravotně postižených, Společnost na podporu osob s mentálním postižením, Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR, Svaz tělesně postižených v ČR a také Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR.

Příspěvek, týkající se osob se sluchovým postižením, přednesla neslyšící paní - Blažena Růžičková, která popsala svou negativní zkušenost se žádostí o příspěvek na péči, o který žádala z důvodu pokročilého věku a dle požadavku Domu s pečovatelskou službou, do kterého by se ráda přestěhovala. Dům s pečovatelskou službou má jako podmínku přijetí právě přiznání příspěvku na péči. Lékařka však žádost paní Růžičkové pojala pouze z hlediska sluchového postižení, které samo o sobě k přiznání příspěvku na péči nestačí, a dalšími potřebami paní Růžičkové se již nezabývala. Paní Růžičková však není v jednoduché situaci. Žije sama, nemá rodinu, a tedy potřebuje pomoci s nákupy, s úklidem a s dalšími úkony, které již kvůli svému věku zvládá jen těžko a stále hůře. 

Přiznání příspěvku bylo zamítnuto, přestože důvodem žádosti o příspěvek na péči nebylo postižení sluchu, ale stále se snižující úroveň sebeobsluhy paní Růžičkové.

Na příspěvek paní Růžičkové navázala prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Mgr. Šárka Prokopiusová, která uvedla, že tento případ není ojedinělý.

Šárka Prokopiusová dále uvedla, že dalším častým problémem je posuzování orientace u osob se sluchovým postižením. Sociální pracovnice se prostřednictvím tlumočníka neslyšící osoby zeptá, zda ví jaký je den, kolikátého je, jak se jmenuje apod. Pokud je odpověď správná, je dotyčný posouzený jako orientovaná osoba. Osoba se sluchovým postižením je však vždy omezena v orientaci sluchové – nedokáže se sluchem orientovat venku, neslyšící výstražná znamení (houkání sanitky, hlášení veřejného rozhlasu o evakuaci apod). Posuzování pouze podle mentální úrovně tedy není správné.

Velké problémy také při vyřizování žádostí o příspěvek na péči zažívají rodiče neslyšících dětí. Je znám případ, kdy rodiče získali příspěvek na péči, případně vyšší stupeň příspěvku na péči až po třetím (syn) a čtvrtém (dcera) odvolání. Proces se tak velmi natahuje a je neekonomický, neboť se musí zapojovat další a další pracovníci (sociální pracovníci pomáhající se psaním odvolání, tlumočníci ZJ, kteří tlumočí) a další projednávání, nehledě na zatížení úředníků.

Zástupci ostatních typů zdravotního postižení přednesli své zkušenosti a nejčastější potíže ve své skupině osob. Odpovědní pracovníci z MPSV a z ÚP setrvali na semináři do konce a všechny příspěvky vyslechli. Doufejme tedy, že seminář přinese další jednání se šancí na zlepšení situace. 

Bylo zajištěno tlumočení do znakového jazyka a individuální simultánní přepis. Semináře se proto mohli v hojném počtu zúčastnit členové Pražského spolku neslyšících, kteří seminář sledovali se zaujetím a sou přítomností a potleskem podpořili paní Růžičkovou v jejím vystoupení.

Mgr. Šárka Prokopiusová



PS

PS1

PS2

Fotografie: Radka Klinderová
Vytisknout