1 2 3 
 • Radka Kulichová: Znakování? Ze začátku velký nápor na oči

  17.01.2019
  Studuje na divadelní fakultě na JAMU doktorské studium, na Vysokém učení technickém v Brně tlumočí studentům se sluchovým postižením v Poradenském centru Alfons, na Masarykově univerzitě ve Středisku Teiresiás působí jako lektorka tandemové cyklistiky pro nevidomé a lektorka plavání pro studenty s tělesným handicapem, pracuje jako fyzioterapeutka, na JAMU učí akrobacii, tlumočí do českého znakového jazyka, je členkou skupiny Hands Dance, spolupracuje s Českou televizí v Brně a připravuje pohádky pro neslyšící…
 • Marie: Nevidím, neslyším. Přesto jsem se naučila s počítačem

  10.01.2019
  „Slepota odděluje člověka od věcí, hluchota od lidí.“ To řekla Helen Kellerová, slavná spisovatelka, kterou nemoc připravila o zrak i sluch. Podobný osud čekal i Marii Biedermannovou, která se narodila s kombinovaným postižením – je neslyšící a má těžkou slabozrakost.
 • Martin: Někdo má brýle, já mám kochleární implantát

  13.12.2018
  Bylo pátečního odpoledne. Stála jsem v nákupním centru Fénix v obchodu s potravinami. Zrovna jsem si vybírala chleba, když jsem zaslechla hovor kluka a holky. O něčem spolu diskutovali. Pamatuji si, že jsem v tu chvíli nebyla schopná přemýšlet nad obsahem slov, ale nad tím, jak mluvili. Mluvili velmi zřetelně, výborně artikulovali. Automaticky jsem se jim podívala na hlavu. Kluk měl kochleární implantát.
 • Věra Oračková: První sluchadlo jsem naschvál rozbila

  07.12.2018
  Dlouho nevěděla, že má problémy se sluchem. „Bydleli jsme ve Studénce, s rodiči v paneláku, babička v rodinném domku kousek od vlaku. Když jsme s bratrem chodili k babičce přes koleje, vždycky jsme slyšeli, že jede vlak. Nebo když na nás maminka volala, abychom už šli k obědu, také jsme slyšeli,“ vzpomíná dvaapadesátiletá Věra Oračková.
 • Miloslav: Už od tří let jsem tlumočil neslyšícím

  28.11.2018
  Je jen málo lidí, kterým byste tipovali o dvacet let méně. A to je přesně příklad Miloslava Škardy. Tlumočníka znakového jazyka, která za pár dní oslaví 80. narozeniny…
 • Tereza: U pohovorů si někteří zaměstnavatelé ani nevšimli, že mám praktickou hluchotu

  22.11.2018
  Byl jí rok. A rodičům začalo být divné, že nereaguje, když na ni zavolají. To, že by neslyšela, si ale nějaký čas nepřipouštěli. Na některé zvuky totiž Tereza Kawuloková reagovala.
 • Josef: Zahrál jsem si ve filmu Po čem muži touží

  16.11.2018
  Narodil se jako slyšící. Ve třech letech ho ale začaly trápit časté záněty středního ucha. „Pamatuji si, jak mi lékaři píchali uši, tu bolest si doteď vybavuji… Pak už mi jen rodiče říkali, že na mě volali, ale já jsem se neotáčel… Bylo jim to divné, tak mě vzali k doktorům. A ti zjistili, že jsem přišel o sluch,“ vrací se zpátky v čase devětatřicetiletý Josef Žitník.
 • Tomáš: Moje rychlost? Píši 600 úhozů za minutu

  09.11.2018
  Stalo se to v páté třídě. Bylo září a Tomáš Portych se měl se spolužáky učit na informatice Excel, Word, PowerPoint… Místo toho ale jejich vyučující napadlo, že celý školní rok budou dělat něco úplně jiného. Psaní všemi deseti.
 • Jiří: Doteď jsem nevěděl, že si mohu zadarmo objednat tlumočníka

  02.11.2018
  „A kde vůbec pracujete?“ zeptal se mě tandemový pilot Jiří Studený na konci září na letišti v Kolíně. Šli jsme vstříc letadlu a chystali jsme se společně skočit z výšky 3300 metrů.
 • Petra: V Thajsku se neslyšících modelek nebojí

  26.10.2018
  Na první pohled mi připomíná bývalou herečku Meghan Markle, nyní manželku prince Harryho. „Opravdu?“ diví se třiadvacetiletá Petra Gluchová. „Hodně lidí mi říká, že se podobám spíše herečce Meryl Streep. Tedy ne vzhledem, ale povahou. Viděla jste film Mamma mia? Jo? Tak přesně takovou šílenou povahu mám,“ směje se Petra, nejkrásnější neslyšící dívka Evropy roku 2017.
123