1 2 3 4 
 • Šimon Bambas: Byl jsem nejmladším implantovaným dítětem v České republice

  25.10.2019
  Nejmladší implantované dítě v České republice. Takové je prvenství dnes sedmnáctiletého Šimona Bambase, kterému lékaři v roce 2003 jako sedmnáctiměsíčnímu miminku voperovali kochleární implantát.
 • Nikola: Ne všichni slyšící berou lidi se sluchovým handicapem jako sobě rovné

  18.10.2019
  Jako malá milovala zpěv ptáků. „Poslouchala jsem je u dědy, jak zpívají. A najednou, ve čtyřech letech, jsem je přestala slyšet. Myslela jsem si, že nezpívají, protože mě už nemají rádi,“ vrací se zpátky v čase dvaatřicetiletá Nikola Novotná. Právě ve čtyřech letech měla úraz hlavy. Najednou přestala rodičům odpovídat, nereagovala na podněty…
 • Vítězka Gastro Hradec Denisa: Nejoblíbenější jídlo? Kečup

  10.10.2019
  Tichá voda břehy mele… Znáte toto přísloví? Za celý život jsem snad nenarazila na nikoho, na koho by sedělo více než na neslyšící Denisu Trmalovou…
 • Iveta: K tomu, že jsem neslyšící, jsem musela dospět

  04.10.2019
  „Na levém uchu mám ztrátu 75 procent, na tom pravém 100. Zkrátka hluchá jak poleno,“ směje se šestatřicetiletá Iveta Melichar. Její upřímnost a přímočarost dává tušit, že se bude linout celým naším rozhovorem…
 • Eva: Někdo má brýle, já mám sluchadla

  20.09.2019
  Byla tak zabraná do hry, a tak ani neslyšela, že ji maminka volá. Kdyby to bylo jednou, maminka by mávla rukou, jenže ono to bylo čím dál častěji. „Mamce a také babičce to pak už bylo divné, a tak jsem se poprvé ocitla na foniatrii, kde zhruba v mém roce života zjistili, že mám více než šedesátiprocentní ztrátu sluchu,“ začíná své vyprávění dnes devatenáctiletá Eva Doudová z Prahy.
 • Pavel: Ve škole mezi slyšícími jsem se naučil více než mezi neslyšícími

  20.06.2019
  Co byste se museli naučit, kdybyste chtěli studovat v zahraničí? Odpověď je jasná. Jazyk dané země. Jenže když jste neslyšící, musíte umět hned čtyři jazyky. Třiadvacetiletý Pavel Tsarev by mohl vyprávět. Pochází z Moskvy a jeho mateřským jazykem je ruský znakový jazyk. Naučil se výborně i rusky. A v devatenácti letech, když se s rodiči stěhoval do Prahy, před ním byla velká výzva. Čeština a český znakový jazyk…
 • Jana: Problémy se spánkem nemám. Vyndám sluchadlo a spím

  06.06.2019
  Ztráta sluchu: 95 procent. Takovou diagnózu si vyslechli rodiče Jany Vodešilové, když jí byly tři roky. „Přestože už je to těžká nedoslýchavost, přišlo se na to u mě až takhle pozdě. Byla jsem totiž velmi vnímavé dítě. Když bouchly dveře, hned jsem naskočila. Když maminka vařila, napodobovala jsem ji. Naučila jsem se odezírat, takže nikoho ani nenapadlo, že bych neslyšela,“ vrací se zpátky v čase dvacetiletá Jana Vodešilová. Jany nedoslýchavost odhalila až dětská hračka.
 • David: Handicap ze mě udělal třídního šprta

  30.05.2019
  Horečky, loupání kůže na hlavě a končetinách, srdeční arytmie. Davidu Bajerovi bylo půl roku, když se dostal do nemocnice. V Mladé Boleslavi mu dva týdny sráželi teplotu hodně silnými léky. Bez výsledku. „A když už nevěděli, co se mnou, proletěl jsem se vrtulníkem do Prahy,“ směje se čtyřiadvacetiletý David Bajer. Tam jeho rodičům prozradili diagnózu. Kawasakiho syndrom.
 • Beata: Na školu mě nechtěli vzít. Kvůli sluchovému handicapu

  17.05.2019
  Byl jí rok, když prodělala zánět mozkových blan. Přestala slyšet. „Doktoři mým rodičům natvrdo řekli, že nebudu vůbec mluvit, že budou mít hluchoněmé dítě. Nakonec ale zjistili, že tam přece jen nějaké malé zbytečky sluchu jsou. Mamka se mi hodně věnovala, stále se mnou mluvila… Zpětně vidím, jak neuvěřitelně trpělivá musela být,“ vrací se zpátky v čase dvaačtyřicetiletá Beata Dvorská.
 • Ivan: V porovnání se slyšícími kameramany vnímám svůj sluchový handicap jako výhodu

  08.05.2019
  Na pravém uchu 95, na levém 92 procent. Taková je ztráta sluchu u studenta filmové školy v Písku Ivana Crnace. „Přestože se to může zdát slyšícím možná jako neuvěřitelné, na levém uchu normálně telefonuji. Díky novým digitálním sluchadlům je to relativně v pohodě. Nezáleží totiž jen na ztrátě sluchu v číslech, ale také o jaký druh ztráty se jedná. Každý totiž slyší jinak,“ vysvětluje šestadvacetiletý Ivan.
 • Docent Mojmír Lejska: Skupině Kabát jsme udělali speciální chrániče do uší

  02.05.2019
  Když končil vysokou školu, řekl si, že nechce dělat tři věci. Dělat stejné věci jako jeho otec, být na klinice v Brně a dělat v rámci medicíny velký obor. Jak asi tušíte, dopadlo to přesně naopak. Šel ve stopách otce, v Brně si založil kliniku a stal se z něj nejlepší audiolog v České republice. Ano, řeč je o docentu Mojmíru Lejskovi.
 • Bára: Jakmile jsem začala v karate vyhrávat, zakázali mi používat sluchadla

  26.04.2019
  Byl jí rok a půl, když její rodiče začali mít podezření, že něco není v pořádku. „Bára nereagovala standardně na některé věci. Když jsme na to upozorňovali lékaře, všude nás vyhnali s tím, že jsme hysteričtí. Když už se ale ani ve dvou letech nerozvíjela řeč, tak mi to bylo opravdu hodně divné,“ vrací se zpátky v čase Veronika Lapešová Vachoutová, maminka dvanáctileté neslyšící Báry z Písku.
 • Zdeněk: Během natáčení filmu s Alenou Vránovou rodiče zjistili, že neslyším

  18.04.2019
  Představte si, že chcete zaplatit kartou nákup, ale prodavačka vám říká, že asi na kartě nemáte dost peněz. Vy ale víte, že je tam určitě máte… Přesně to se stalo na začátku ledna neslyšícímu Zdeňku Novotnému.
 • Eva a Radek: Viki slyší zvuky, které my nikdy neuslyšíme

  28.03.2019
  „Crrrrrrr!" Stojím na Proseku u paneláku, kde bydlí Vavříkovi. Po chvíli se ozve bzučák, který mě pouští dovnitř. „Čekali jsme na vás. Ale zvonek jsme neslyšeli. Ještě, že nás upozornil Viki. Ten jediný ho slyšel,“ říká mi na uvítanou Radek Vavřík. Stejně jako jeho manželka Eva je i on těžce nedoslýchavý. Zvonek slyšel jejich dvouletý Viktor. Syn, který je neslyšící…
 • Denisa a Helena: Spojujeme svět slyšících a neslyšících

  20.03.2019
  Ťukám. A po chvilce vcházím do místnosti. U okna jsou naproti sobě dva počítače. Sedí u nich dvě dívky. Je tu naprosté ticho. Přesto se tu čile komunikuje. Rukama. Vítejte v Centru zprostředkování tlumočení neslyšícím, které sídlí v Praze v Karlíně.
1234