Sociální služby by měly být dostupné všem: i neslyšícím!

Chcete se podílet se na téměř neviditelné, o to však důležitější změně?
Touto změnou je zpřístupnění sociálních služeb lidem, kteří se ji možná dosud obávali využít. Důvod jejich obav byl přitom prostý:  vzhledem ke svému sluchovému postižení často ani v obecně vstřícném prostředí, kterým by měla každá sociální služba být, nenajdou v sociálních službách společnou s tamějšími pracovníky řeč.

Než Vám ale prozradíme, jak být přístupný osobám neslyším, nedoslýchavým a ohluchlým, dovolte nám stručně zopakovat, kdo všechno do skupiny neslyšících vlastně spadá a jak tyto potenciální klienty Vaší služby poznáte?

Lidé nedoslýchaví či ohluchlí:
DF_nedoslychavi final


Lidé Neslyšící
DF_neslysici_final

Děkujeme, že jste dočetli až sem.
A už je to konečně tady: co Vám vlastně nabízíme? A co můžete pro to, aby neslyšící (nedoslýchaví, ohluchlí a obecně osoby se sluchovým postižením) nebyli z využívání sociálních služeb vylučováni, jednoduše udělat Vy? 

Nejdříve si prosím znovu přečtete informace o tom, jak komunikovat s lidmi, kteří špatně slyší, a určitě se přestaňte těchto situací obávat. Úplně normálně to zvládnete! Je ale potřeba "zviditelnit" vaše služby neslyšícím, aby věděli, že k vám mohou přijít.  Jak to udělat?

Je to jednoduché: vytvořili jsme video v českém znakovém jazyce (s českými titulky), které je pro vás ke stažení zdarma a které osoby se sluchovým postižením informuje o tom, že mohou Vaši službu navštívit a využít. 

Video můžete umístit viditelně na Vašich webových stránkách, facebooku nebo kdekoli, kde budete chtít. Tím zajistíte, že Vaše služba přestane být pro lidi se sluchovými obtížemi neviditelná. 

Podívejte se, jak to funguje prakticky a jak by to mohlo vypadat na Vašich webových stránkách:

  • Takto to vypadá, když si na webové stránky vložíte samotné video:
ukazka_Domažlice_v1

  • A takto když vložíte pouze odkaz na video: 
ukazka_Tabor_v1

Nebo si na webové stránky (a jiné informační mateiály) můžete vložit odkaz na video ve formě tohto QR kódu.
QR kod video slysici sluzby

Použití každé ze zmíněných variant je velmi jednoduché. Pro Vás nebo pro Vašeho webmastera to bude otázka několika kliknutí a změna, kterou tím uděláte bude významná! 

Video stáhnete ZDARMA zdeVideo pro sociální služby (po otevření stránky na Vimeo klikněte na možnost "Download" pod videem a vyberete si rozlišení stahovaného videa (doporučujeme zvolit možnost "Original" v rozlišení 1920x1080)
QR kód ke stažení zdeQR kód (po otevření stánky klikněte pravým tlačítkem a zvolte možnost "Uložit obrázek jako..")
Dále si můžete stáhnout pohlednice s fiktivními příběhy osob se sluchovým postižením a také stručným popisem, jak s nimi komunikovat - s QR kódem odkazujícím na tyto stránky a NEBO bez QR kódu.

Budeme rádi, pokud Vás nabídka zaujala a rozhodnete se ji pro vaši sociální službu využít. Jsme plně k dispozici pro Vaše další dotazy. Umístíte-li video na Vaše stránky, rádi je přidáme na náš seznam a budeme sdílet s komunitou neslyšících. Protože neslyšící o Vaše sociální služby stojí – pojďme jim dát najevo, že o ně stojíme i my!


V případě připomínek, námětů či otázek se neváhejte obrátit na Mgr. Helenu Čápovou (capova@snncr.cz)
Vytisknout